ARAYÜZ TASARIMLARIM

Profesyonel Download Sitesi Tasarımı

posted by saittuzcu 20 Ocak 2016 2 Comments
slider9

Piyasada yerini almış olan download sitelerinin haricinde, bambaşka ve kullanıcı dostu olan bir download sitesi arayüz tasarımı yapmam icabet etti. Tasarım ziyaretçilerin zorlanmadan kullanabileceği, aradıklarını bulabileceği, profillerinden kullandıkları ve kullanmak istedikleri programları kolay bir şekilde takip edebileceği şekilde ayarlandı.

ANASAYFA

HEADER

he

Üst header ve Alt header olmak üzere iki bölmeden oluşan bir header alanımız mevcut. Üst header alanında kullanıcıya hitap edecek bir logo alanı, iconlu menü ve kayıt ol – giriş yap alanları mevcut. Alt header’da ise içerik arama alanı ve kolay kayıt alanları mevcut.

İÇERİK ALANI

ic

İçerik alanımızda öncelikli olarak sidebar‘ı inceleyelim. Sidebar yapısının en üstünü kategoriler oluşturmakta. Düzenli ve sade bir yapıda bulunan kategoriler kullanıcıların istedikleri alana ulaşmasında büyük kolaylık sağlayacak.

Haftanın ücretsizi alanı ile ücretsiz olarak sunulan programları kullanıcılara kolaylıkla duyurma amaçlandı.

300×250 boyutlu reklam alanı 300 piksel genişliğe sahip sidebar alanına tam oturarak reklamların içeriğin önüne geçmesi engellendi.

Her web sitesinde olduğu gibi bu projede de blog’a yer verildi ve sidebar alanında blog’dan makaleler adlı bir yer açıldı.

İçerik alanında kalan kısımları incelediğimizde öncelikle ana sayfanın üst bölümünde yer alan slider alanı kullanıcılara gerek blog makaleleri, gerekse de program sunma amaçlı olarak tasarlandı. Slider alanının yanına en çok tercih edilen kategoriler farklı bir yapıda sunuldu.

Slider’ın hemen altında yer alan 728×90 boyutunda reklam alanı bulunduğu alan ile aynı boyuta sahip olduğu için yine reklamlar konusunda içeriğin önüne geçme engellendi.

Son eklenenler alanı ile kullanıcılar kolay bir şekilde sisteme eklenen programları takip edebilecek.

En çok indirilenler alanı ile kullanıcıların popüler programlara anında erişim sağlayabilmesi amaçlandı.

Program kurulumlarını, programların yeni sürümlerini, incelemeleri, eleştirileri, önerileri anlatmak adına ana sayfa içerisine bir video alanı eklendi.

Bilişim, internet, oyun veya programlar için özel bir haber alanı eklendi.

İçerik alanı ile footer arasında yer alan önerilen programlar bölümü kullanıcılara editörlerin önerdiği programları sunmak için tasarlandı.

FOOTER

fo

Footer alanı basit ve kullanışlı bir şekilde tasarlandı. Footer’da ortada yer alan yukarı çık butonu sitenin en altına inen kullanıcılara kolaylık sağlamak amaçlı yapıldı. Footer’ın sol tarafında sosyal medya araçları, sağ tarafında ise bülten aboneliği yer alıyor. Alt footer’da ise bir copyright alanımız mevcut.

KATEGORİ SAYFASI

kat

Listeleme tarzının kullanıldığı kategori sayfası olabildiğince sade tutuldu. Listeleme içerisinde programın küçük bir resmi, başlığı, açıklaması, ücretli ya da ücretsiz olduğu, yayınlanma tarihi ve son olarak içeriğe ulaşma butonu bulunmakta.

PROGRAM DETAY SAYFASI

det

Detay sayfası içerisinde programın çeşitli resimlerinin yer aldığı bir alan, program bilgilerinin yer aldığı bir alan, paylaşma butonları, istatistikler, download butonu, virüs kontrol alanı, reklam alanı, program inceleme alanı, kullanıcı yorumları mevcut. Kullanıcıların programı zorlanmadan edinebilmesi açısından gerekli bilgiler öne çıkarılarak tasarlandı.

KULLANICI PROFİL SAYFASI

pro

Kolay bir yönetim şekli olan kullanıcı panelinde kullanıcıların rahatlıkla tüm bilgilerine ulaşabilmesi, yüklediği yada beğendiği dosyaları takip edebilmesi, favori program listesi oluşturabilmesi, favori video listesi oluşturabilmesi amaçlanmıştır. Belirli bir yapıya ve düzene sahip olan bu tasarımım tamamen kullanıcıların rahat bir şekilde sistemde gezinmesini amaçlamıştır.

BUNLARADA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

2 Comments

Mehmet Emin 20 Ocak 2016 at 04:29

Sait bey, gerçekten bayıldım bu tasarımınıza oldukça sade ve şık bir çalışma olmuş. İlerleyen zamanlarda böyle bir projem olacak görüşmek isterim.

Reply
saittuzcu 20 Ocak 2016 at 04:31

Teşekkür ederim Mehmet Bey, projeniz hakkında detaylı bir şekilde görüşebiliriz. İyi günler dilerim.

Reply

Leave a Comment